Criteris d’avaluació del
disseny de la Unitat Didàctica: Viurem més que els nostres avis?
1
|
2
|
3
|
4
|
Observacions
|
|
1. El títol i el contingut
|
Gens
|
Poc
|
Bast
|
Molt
|
|
―
Fa
referència a un problema social rellevant
|
X
|
Fa
referència a un problema social rellevant ja que respon a les següents
qüestions:
- Es
pot extrapolar a altres situacions? Es tracta d’un
procés que va canviant segons les condicions de vida del país i l’època en la
qual ens trobem.
- Existeixen
diversos posicionaments? Hi ha gent que considera
que l’envelliment és positiu i gent que creu que és negatiu. Basant-se en la
població envellida, els recursos econòmics, sanitaris..)
- Requereix
d’una proposta d’actuació o solució? Ha
d’haver una solució i actuació, ja que ens trobem davant d’una societat amb
una població envellida i on l’augment de la natalitat cada cop es més baix.
- Té
l’enfoc des de diferents àrees? Té l’enfoc des de
l’àrea de medi social, natural, l’educació artística i la llengua.
- És
una realitat vigent, permanent i urgent? Ja
que l’envelliment de la població és
un problema actual que sempre existirà (amb major o menor mesura) i que a més
s’ha de tractar des del present perquè afecti d’una manera positiva al futur.
- Incorpora
valors de justícia social i/o ambiental? Es tracta d’un
problema que ajudarà als alumnes a revaloritzar als avis pel seu esforç al
llarg de la seva vida, que ha contribuït en la millora de la societat.
|
|||
2. Les competències
bàsiques
|
Gens
|
Poc
|
Bast
|
Molt
|
|
―
Estan ben
formulades
|
X
|
Considerem que les competències bàsiques estan
ben formulades, ja que estan descrites a través de la fórmula “verb+contingut+finalitat”. En aquest cas, podem considerar que
tots els objectius competencials segueixen correctament aquesta fórmula. N’és
un exemple aquell que descriu: “Comunicar idees i justificar
les seves intervencions amb arguments per compartir i comparar opinions”.
|
|||
―
Es
reflecteixen en les activitats
|
X
|
Pensem que les
competències bàsiques sí que es reflecteixen en les activitats, ja que
a partir del desenvolupament de cadascuna d’elles es poden arribar a assolir
els objectius competencials previstos. En aquest sentit doncs, cal dir que
algun exemple que mostra l’evidència, és el cas de l’activitat en què els
alumnes han de dur a terme un debat a classe per tal de parlar sobre la
revalorització dels avis i a més a més, han de posar en comú les dades
obtingudes de les entrevistes. A través d’aquesta activitat es pot arribar a
assolir algun aprenentatge competencial com pot ser el que hem esmentat
anteriorment de “comunicar idees i justificar les seves intervencions amb
arguments per compartir i comparar opinions”.
|
|||
3. Els objectius didàctics
|
Gens
|
Poc
|
Bast
|
Molt
|
|
―
Estan ben
formulats
|
X
|
Els objectius didàctics expressen les intencions educatives del
docent i especifiquen què ha d’aprendre l´alumnat d´una unitat didàctica. Per
tal de redactar els objectius d’una forma competencial i que responguin a
diferents nivells de complexitat, els objectius han d’estar redactatsa partir
de VERB INFINITIU + C.D. (contingut), essent observables i
avaluables mitjançant les activitats d’ensenyament-aprenentatge-avaluació
dutes a terme a l’aula. En aquesta unitat didàctica tots els objectius
didàctics han estat redactats amb aquesta formula. Alguns exemples són Conèixer
els factors que influeixen l’envelliment de la població o Exposar les idees
pròpies i respectar les opinions de la resta.
|
|||
―
Responen
a diferents nivells de complexitat (saber, saber fer, saber ser i estar)
|
X
|
Els
objectius d’aprenentatge responen a allò que ha ha d’aprendre
l’alumnat amb el desenvolupament de la unitat didàctica. Ensenyar per competències
implica formular objectius en relació sabers, saber fer, saber ser/estar per
tal de formar ciutadans competents i que puguin desenvolupar capacitats i
habilitats cognitives, psicomotrius i actitudinals. D’ aquesta manera, trobem
que els objectius responen a aquests tres nivells de complexitat de forma
equilibrada, trobant quatre objectius referents a saber, quatre referents a
saber fer i tres que corresponen a saber ser/estar.
|
|||
―
Es
relacionen amb les competències bàsiques
|
X
|
L’àrea de coneixement del medi
natural, social i cultural a l’educació primària ha de contribuir a
l’assoliment de coneixement i eines per tal de comprendre el món on vivim,
aprendre a habitar-lo, a respectar-lo i a millorar-lo. Per aquest motiu,
mitjançant aquesta UD hem tractat de treballar set competències bàsiques que
precisen l’adquisició i el desenvolupament d’habilitats i capacitats per
exercir com a ciutadà i resoldre problemes. Per redactar
els objectius didàctics i competencials ens hem basat en tres competències
que el coneixement del medi contribueix al seu desenvolupament:
Competències comunicatives
·
Expressar idees i organitzar informacions
de manera eficaç i intel·ligible sobre espais, fets, problemes i fenòmens
geogràfics, històrics, socials, naturals i tecnològics mitjançant
l’objectiu Exposar les idees pròpies i respectar les opinions de la
resta.
·
Comunicar idees i informacions de manera
oral, escrita, visual i utilitzant les TIC per informar, per convèncer, per
dialogar mitjançant els objectius Saber utilitzar eines TIC per
dissenyar,representar i comunicar possibles fets en un futur iTreballar
en equip per fomentar l’intercanvi d’opinions i construir un coneixement més
elaborat.
Competències metodològiques
·
Plantejar-se preguntes que puguin ser
objecte d’investigació.
·
Utilitzar el pensament crític i creatiu per
a l’anàlisi de la informació, la resolució de problemes i la presa de
decisions mitjançant els objectius Analitzar críticament la
informació per interpretar les conseqüències, Prendre decisions
sobre com actuar en l’actualitat de manera que beneficiï el progrés de la societat
i Reflexionar sobre un mateix i fer propostes de millora per canviar
el futur de la població.
Competències personals
·
Aplicar coneixements i habilitats en contextos
familiars i del seu entorn.
·
Buscar els fonaments de la seva identitat
mitjançant els objectius Valorar el treball que han fet els nostres
avantpassats per construir el futur i Categoritzar els
progressos que han fet els nostres avant passats en conseqüències positives o
negatives que tindran en un futur.
·
Desenvolupar habilitats personals
(autoestima, autocrítica) mitjançant els objectiusReflexionar sobre un
mateix i fer propostes de millora per canviar el futur de la població i Prendre
decisions sobre com actuar en l’actualitat de manera que beneficiï el progrés
de la societat.
A partir d’aquest treball, a més a
més, pensem que a partir d’aquestes competències, els alumnes aprenen a
reflexionar i a compartir opinions per conèixer diferents realitats sobre un
mateix problema. Així doncs, tots els objectius concreten
alguna de les competències bàsiques com, per exemple, Argumentar
avantatges i inconvenients de la piràmide actual i de les seves repercussions
en un futur es relaciona amb la competència lingüística, comunicativa i
audiovisual, Utilitzar eines TIC per dissenyar una possible piràmide de
l’envelliment de la població en un futur amb tractament de la informació i
competència digital o Prendre decisions en el present de manera que beneficiï
el progrés de la societat amb la competència social i ciutadana.
|
|||
4. Els continguts
|
Gens
|
Poc
|
Bast
|
Molt
|
|
S’han seleccionat a partir dels “conceptes
socials clau”
|
X
|
Els
continguts de la Unitat Didàctica s’han seleccionat a partir dels conceptes
socials claus a partir de conceptes, procediments i actituds. Els conceptes i
les actituds es poden relacionar directament amb els conceptes socials claus, ja que mostren aspectes vinculats a
les causes i conseqüències, a la racionalitat i irracionalitat, a les
creences i valors, a l’identitat i alteritat, organització social i de poder,
diversitat i desigualtat i a l’interrelació i conflicte. D’altra banda, a
través dels procediments que hem establert, es pot arribar a aconseguir els conceptes
socials claus. Són els passos que ens guien per poder arribar a assolir els
conceptes socials clau.
Creiem
que és important seleccionar els continguts de les activitats a partir dels
conceptes socials claus per això com a proposta de millora considerem que els
continguts que falten s’haurien de redactar a partir dels conceptes socials
claus.
|
|||
―
Es
relacionen amb els blocs de continguts prescriptius del currículum
|
X
|
Els
continguts estan seleccionats a partir dels blocs prescriptius del currículum.
Són objecte d’aprenentatge i coneixement i es presenten de forma integrada (
conceptuals, procedimentals i actitudinals). Aquests col·laboren en
l’adquisició dels objectius i competències bàsiques de la Unitat Didàctica.
A
més a més, basant-nos en el llibre Didáctica del conocimiento del medio
social y cultural en la Educación Primaria concretament al capítol 2 el currículo de conocimiento del medio social y cultural, y la
formación de competencias. Els continguts d’aquesta unitat didàctica ens
permeten analitzar i interpretar la interacció entre les activitats humanes i
el medi. També, es prioritzen aquells continguts fonamentals per interpretar
el problema social que ens plantegem en el títol: Viurem més que els nostres
avis?, ajudant als alumnes a comprendre el món, fruit de les decisions
passades, influenciades pels seus avis i les repercussions que poden tenir
els seus actes al futur. Per últim, els continguts permeten identificar
sabers associats a les ciències socials i a altres disciplines (saber), ens
ajuden a fer ús de diferents eines ( saber fer) i ens permeten actuar de
manera crítica envers la societat que ens envolta a partir d’actituds
favorables ( saber ser).
|
|||
5. Els criteris
d’avaluació
|
Gens
|
Poc
|
Bast
|
Molt
|
|
―
Permeten
comprovar l’assoliment dels objectius
|
X
|
Els criteris d’avaluació s`han seleccionat a partir dels objectius que s'havien plantejat amb anterioritat. Aquests criteris d`avaluació són coherents amb els
objectius per tal que es pugui avaluar el seu assoliment. Cada criteri
es relaciona amb algun objectiu didàctic i permet avaluar si s’han assolit al llarg de la unitat didàctica i amb quin nivell. Tots els criteris estan redactats de manera
que avaluen el grau d’assoliment de cada alumne. Per exemple, un objectiu didàctic plantejat és: Conèixer els factors que influeixen en l'envelliment de la població. Per observar l'assoliment d'aquest objectiu, hem redactat el criteri d'avaluació següent: Diferencia els factors que han influenciat en l'envelliment de la població.
|
|||
―
Són
coherents amb les activitats d’avaluació
|
X
|
De
la mateixa manera que amb els objectius, els criteris d’avaluació que hem
redactat estan en relació a les activitats que hem definit. És a dir,
tots els criteris d’avaluació serveixen i són útils per avaluar ja que estan
en relació amb les activitats. De la mateixa manera, com les activitats també
estan en relació amb els objectius, veiem que hi ha una coherència total dins
de la UD ja que tots els ítems (criteris d’avaluació, objectius i activitats)
estan ben relacionades i cohesionades. Les activitats d'avaluació, com el KPSI i la graella d'observació de la participació, connecten amb els criteris d'avaluació, ja que permeten observar i tenir present el nivell d'assoliment de diversos aspectes de la unitat didàctica.
|
|||
6. Les activitats d’ensenyament-aprenentatge-avaluació
|
Gens
|
Poc
|
Bast
|
Molt
|
|
―
Són
originals, creatives i motivadores
|
X
|
Les
activitats fomenten la curiositat i el desig per saber. En la majoria d’elles
podem veure com els infants tenen la llibertat per expressar les seves idees
i adquirir nous coneixements.
Pagès y
Santisteban (2011). És important tenir en compte que per
solucionar problemes socials és necessari formar el pensament crític i
creatiu, necessari per valorar diferents situacions i pensar alternatives.
|
|||
―
Segueixen
el cicle d’aprenentatge
|
X
|
Les
activitats segueixen el cicle d’aprenentatge. Les tretze activitats estan
dividides de la següent manera:
- Activitats
d’exploració:
1. Ens
traslladen al passat.
2. Som
artistes.
3. Què
volem saber dels avis?
- Activitats
d’introducció:
4. Elaborem
un itinerari.
5. Fem
de reporters.
6. Interpretem
dades.
- Activitats
d’estructuració:
7. Parlem-ne
entre tots.
8. Inspeccionem
el passat.
9. Valorem
els avis.
- Activitats
d’aplicació:
10
i 11. Convertim-nos en demògrafs.
12.
Planifiquem la jornada amb els avis.
13.
Un dia amb els avis.
|
|||
―
Són
coherents amb els objectius
|
x
|
"Con la llegada de las competencias
básicas a los currículos, el enfoque de elaboración de las unidades
didácticas ha cambiado: ahora hay que pensar en qué competencia y en cuál de
sus aspectos se quiere trabajar, para después plantear como desarrollar actividades
de aprendizaje que pongan en acción todos los conocimientos necesarios,
diseñando así las unidades didácticas" : Pagès y Santisteban (2011). La primera tasca que vam dur a terme va ser
la selecció de competències bàsiques que volíem que els alumnes desenvolupessin.
A partir d’aquestes competències es van desplegar un conjunt d’objectius
didàctics que responien a què han d’aprendre els alumnes a través d’un mitjà:
la metodologia i les activitats. Aquests objectius expressen les intencions
educatives del docent, de manera que les activitats han estat dissenyades a
partir d’un o diversos objectius didàctics. Ja que incloem objectius
didàctics referents a saber, saber fer i saber ser/estar, hem inclòs
activitats que es treballen amb continguts de caire procedimental, conceptual
i actitudinal per aconseguir que els alumnes aprenguin allò que ens hem
proposat.
D’altra banda, hem construit activitats referents a la
classificació de Bloom que agrupa les diferents capacitats i habilitats
cognitives per tal de poder graduar els aprenentatges i adequar-nos al
desenvolupament dels infants.
|
|||
―
Són
coherents amb els continguts
|
X
|
Els
continguts d’aquest UD es corresponen al bloc de continguts canvis i
continuïtats en el temps,a partir del
qual hem escollit una sèrie de continguts de caràcter conceptual,
procedimental i actitudinal per desenvolupar les competències bàsiques
plantejades a la programació inicial. Així doncs, les activitats estan
formulades de manera que els alumnes puguin desenvolupar habilitats,
estratègies i actituds que els ajudin a desenvolupar un pensament crític i
creatiu. Així doncs, podem trobar diferents activitats que es relacionen amb
els tres tipus de continguts: que caire conceptual ( per exemple Factors que
condicionen l’envelliment de la població) trobem les activitats 1, 2, 3,4 i
5, de caire procedimental trobem l’Elaboració d’una entrevista a l’activitat
3, la representació de dades en una
piràmide de població a la 10 i 11 o Recerca, selecció i síntesi d’informació
a la 8. Pel que fa als continguts actitudinals, considerem que mitjançant el
treball en grup i la realització de les diferents activitats aconseguim una
revalorització i respecte envers els avis i el desenvolupament de valors com
la cooperació i la solidaritat, ja que conèixer el passat i el present ens
pot permetre com a mestres oferir estratègies als nostres alumnes perquè
reflexionin, emetin judicis, comparteixin informació i creïn la seva pròpia
opinió per tenir una actitud crítica als canvis i actuar en conseqüència. No és sinó
mitjançant la pràctica que els alumnes podran prendre consciència de la
importància que tenen les seves accions per construir una societat millor i
més justa, basada en valors com la solidaritat i el respecte.
Així doncs,
considerem que les nostres activitats són coherents amb els continguts del
currículum escollits per dur-los a terme i que, per tant, es relacionen amb
els continguts socials clau identitat/alteritat (prendre consciència de com
som nosaltres i com són els altres, en aquests cas els avis ara i al passat),
racionalitat/irracionalitat (entendre les causes i les conseqüències dels
canvis demogràfics, a l’envelliment de la població en el passat, en el
present i com poden afectar en el futur) i creences i valors (desenvolupar
valors que facilitin la convivència a través del diàleg i el consens, valors
com la solidaritat i el respecte envers el avis).
|
|||
―
Treballen
adequadament el temps històric
|
X
|
Al
llarg de la nostra unitat didàctica tenim molt present el temps històric amb
la visita a les persones de la tercera edat, la visita que fan ells a l’escola, l'evolució de l'esperança de vida al llarg del temps... Es treballa el temps històric per adquirir consciència històrica, tal com defensa Santisteban i Pagès, ja que es treballa des d'una perspectiva on es té en compte el passat, per poder entendre el present
i ajudar a construir un millor futur, ja que l’actuació dels avis permet
pensar i fer reflexionar als alumnes sobre com ha anat evolucionant
l’esperança de vida i poden predir o imaginar com serà en el futur sabent
quina ha sigut l’evolució fins aquest moment.
A més, a la primera activitat els alumnes s'han de traslladar al passat (observant quins són els coneixements previs dels alumnes en relació als seus avis i com vivien per després anar treballant aquesta problemàtica a llarg de la unitat), fet que demostra la importància que li donarem al temps històric
al llarg de la nostra UD.
|
|||
―
Treballen
adequadament l’espai geogràfic
|
X
|
L’espai
geogràfic es treballa de manera adequada
en l’activitat de dissenyar un itinerari per arribar de l'escola fins a la residència que hauran de visitar posteriorment. Treballar el seu entorn proper a través de mapes i itineraris, tal com esmenta Roser Batllori, és una oportunitat favorable per tal que els alumnes realitzin un aprenentatge significatiu i contextualitzat en la seva vida quotidiana. Els alumnes es coneixen el barri, per tant es posen en pràctica els seus coneixements previs i es fomenta la motivació per adquirir coneixements nous.
|
|||
―
Treballen
adequadament l’estudi del medi (sortida)
|
X
|
La nostra Unitat Didàctica sí
treballa adequadament l`estudi del medi a través de la sortida realitzada a
la residència d`avis del barri. Primer, cal esmentar que el coneixement que
s`adquireix tenint el contacte directe amb persones, com els avis i àvies,
que ens poden explicar les seves vivències quan eren joves, és insubstituïble
amb qualsevol altre recurs de l`aula. L`alumne viu un conjunt d`experiències
i vivències reals i properes que proporcionen un aprenentatge significatiu i
contextualitzat. La nostra sortida implica que l`alumnat pregunti,
s`interessi i reculli informació sobre el que els expliquen els avis. Per
tant, aprenen per descobriment. Tal com diu P. Benejam, l`objectiu de
realitzar una sortida és fer un aprenentatge per descobriment directe, i és
exactament el que fan els alumnes a la residència. A més, poden aplicar el
coneixement que adquireixen de les experiències explicades pels avis a
realitats conegudes per ells, i d`aquesta manera exerceixen el pensament
crític (analitzen, valoren, proposen i prenen decisions per millorar).
Per una altra banda, hem estructurat
bé la preparació de la sortida, ja que abans situem a l`alumnat sobre la
residència i ells busquen i preparen informació per saber com arribar-hi i
preparar les preguntes que volen fer als avis. Durant la sortida, tots els
alumnes saben que fer i els avis han estat informats sobre el tema que estan
treballant els alumnes, per tal que els puguin ajudar millor en la seva
recerca del problema social rellevant. Per finalitzar, després de la sortida,
s`analitzen totes les dades recollides, es fan xerrades posant-les en comú i
s`estructura la informació per tal que els alumnes connectin els
aprenentatges adquirits.
|
|||
―
Permeten
una avaluació formadora (activitats avaluació)
|
X
|
Pensem que la nostra Unitat Didàctica permet una
avaluació constant de l’alumne, ja que a través dels diferents instruments
d’avaluació que s’utilitzen després de les activitats que es duen a terme en
moltes de les sessions, es pot comprovar quin és el grau d’aprenentatge de
l’alumne, el seu avenç, la seva motivació o la seva manera de treballar en
funció si es tracta d’activitats individuals, per parelles o grupals. A
l’acabar les sessions, el/la mestra mostra diferents eines que l’ajuden a
saber quin és el nivell de comprensió i coneixement que els alumnes van
adquirint d’una sessió a una altra, com per exemple KPSI, graelles de
coavaluacions, observació directa... No obstant això, a part de les diferents
rúbriques que es demanen fer als alumnes, el docent està al marge de les
decisions que prenen els alumnes, actuant com a observador i deixant el
protagonisme als propis infants. Només hi participa per situar als alumnes al
començar les activitats, dirigir-los en l’aprenentatge i quan algun alumne presenta dificultats. En
aquest cas doncs, es deixa que els alumnes vagin autoregulant el seu propi
aprenentatge, de manera que la observació dels alumnes per part del docent es
fa present durant tota la Unitat Didàctica, per comprovar quin és el nivell
de dificultat, comprensió i motivació dels infants i a partir d’aquí, saber
quins suports, materials o recursos addicionals necessitarà cada infant en
funció del nivell de complexitat de les activitats i sobretot durant el
desenvolupament en el seu aprenentatge.
|
|||
―
Es
relacionen amb una varietat i diversitat de recursos didàctics
|
X
|
Les activitats presenten una varietat de recursos i
materials didàctics accessibles per a tots els infants i que faciliten el
desenvolupament de les activitats de formes diverses. Durant les activitats
d’ensenyament-aprenentatge, els infants manipulen i utilitzen diversos tipus
de materials com poden ser els recursos TIC ( per transcriure les entrevistes
a l’ordinador i sobretot per a l’aplicació “Google Earth” per localitzar la
residència dels avis), fotografies del passat per establir relacions i diferències
entre la manera de viure i la família
del passat amb l’actualitat, recursos materials necessaris per a l’activitat
on els alumnes hauran de crear obres d’art en un futur (sessió 2), materials
escrits per a l’elaboració de l’entrevista amb els avis i els documents de
les piràmides de població del passat, suport audiovisual com ara una càmera
de vídeo o gravadora de so per enregistrar les entrevistes o altres tipus de
recursos per poder crear els tallers amb els avis a la jornada solidària,
entre d’altres.
|
|||
7. La presa de
decisions: l’enfocament de
|
Gens
|
Poc
|
Bast
|
Molt
|
|
―
Respon al
model crític
|
X
|
El
model crític respon al anàlisi del sistema de valors per introduir canvis al
medi social des de les interaccions socials, per les quals han d’analitzar-se
les regles que regeixen les relacions d’organització i poder. La UD viurem més que els nostres avis té
pretén que els alumnes valorin les accions dels seus avantpassats que han
ajudar al progrés de la societat i que, per tant, revaloritzin les persones
grans. Mitjançant activitats de comprensió i de reconeixement dels canvis i
continuïtats que s’han produït gràcies a aquestes accions, es promourà la
formació d’un pensament crític, reflexiu i compromès amb la millora de la
societat i en aquest cas del respecte i la solidaritat enfront les persones
grans), que és la finalitat del model crític. Per tant, el coneixement es
mostra con una interpretació del món condicionada per la ideologia i els
interessos dominants en cada moment, que el mestre haurà de fer arribar als
alumnes per tal que reflexionin i posin en dubte si són les més equitatives
per tots. Això permetrà als alumnes formular propostes alternatives i canviar
les seves accions i formes de pensar, formant una jornada solidaria amb els
avis on podran sensibilitzar-se d’una manera més propera. A més a més, les
activitats són orientades pel mestre i promouen una actitud oberta a la
indagació i el descobriment mitjançant el contrast d’opinions i el diàleg,
com l’elaboració d’una entrevista sobre el factor que més interessi
l’alumnat, els debats o la recerca d’informació.
Per
tant, considerem que aquest UD s’apropa al model crític perquè fomenta la
formació del pensament social crític per intervenir a la societat, resoldre
els problemes i comprometre’s amb el món com, en aquest cas, el poc
reconeixement que es té als avis mitjançant la proposta d’alternatives com la
introducció de valors com el respecte, la solidaritat i la revalorització.
|
|||
―
Afavoreix
un aprenentatge significatiu i competencial
|
X
|
Una
de les premisses de del model crític és que l’aprenentatge ha de ser
significatiu pels alumnes, és a dir, que sorgeixi de problemes reals, actuals
i urgents al que els alumnes puguin donar resposta. A més a més, s’ha de poder traduir en comportament i en acció social coherent, en actituds i comportaments socials que
possibilitin un canvi i una millora social. Considerem que contribueix a una
aprenentatge significatiu perquè sorgeix d'un problema real, com és la
infravaloració de les persones grans. Aquest problema es pot extrapolar a
altres situacions ja que hi ha diversos col·lectius discriminats per raons de
sexe, gènere, ideologia, raça o ètnia entre altres. A més a més, existeixen
diversos posicionamets (persones que les valors i altres que no) i requereix
una proposta d’actuació i solució per tal de canviar les concepcions de la
societat a unes més democràtiques, en front la valorització dels avis com a
persones i contribuir a una millora social. A més a més, necessita l’enfoc de
diferents àrees com la història i la geografia; és una realitat vigent i
urgent que es troba actualment en la societat i requereix una mesura
d’actuació i incorpora valors de justícia social per resoldre problemes de la
vida quotidiana (com és l’infravalorització dels avis) afavorint una
ciutadania conscient i compromesa amb el món on viu.
A més a més, considerem que afavoreix un
aprenentatge competencial perquè les activitats estan promouen l’assoliment
de les competències bàsiques mitjançant continguts de caràcter conceptual (L’envelliment
de la població), procedimental (Elaboració
d’activitats per la jornada amb els avis) i actitudinal (Desenvolupament de valors com la cooperació i
la solidaritat. La posada en
pràctica d’aquests tres blocs de continguts ajudaran als alumnes a la
resolució de problemes de la vida quotidiana com, en aquest cas, la
revalorització dels avis. A més a més, la metodologia es fonamenta en la
participació, la interacció i la cooperació de l’alumnat per la seva
resolució i la interpretació dels fets i problemes socials.
|
No hay comentarios:
Publicar un comentario